Pieczenie w glinie

Pieczenie w glinie

Materiały naturalne wykorzystywane do gotowania w terenie, zawsze mnie zachwycały: drewno, kamienie, glina… Uważam, że każdy miłośnik bytności w lesie powinien umieć sam przyrządzić sobie jedzenie w terenie. Ugotowanie herbaty i zjedzenie gotowych zapasów – wziętych z domu – nie jest trudne, nawet dla nowicjuszy. Każdy zna podstawy: że mięso można jeść gotowane, pieczone lub smażone. Podobnie z roślinami. Niestety, wiele osób uważa, że gotowanie jest możliwe tylko wówczas, gdy dysponuje się odpowiednim kociołkiem, ewentualnie menażką. Taki np. standardowy przepis, który zaobserwowałam „na grupach”: mięso (oczyszczone i obmyte), kładzie się do kociołka z warzywami i zalewa zimną wodą/bulionem, dodaje soli i stawia na żar (gdzieniegdzie piszą, że na ogień), gdzie powinno się ono gotować od 1 do 2 godzin.

_MG_1619 copyJa zachęcam do kreatywności. W dawnych czasach popularne – oprócz rożna – było przyrządzanie i pieczenie mięsa w glinie. To bardzo prosty, zdrowy sposób gotowania i pieczenia. Czas zależy od wielkości pieczeni – im mniejsza, tym będzie on krótszy. Dawne czasy minęły, ale współczesność powoli wraca do starych, sprawdzonych sposobów gotowania obozowego.

Ptaki tłuste (np. kaczki) nie nadają się do pieczenia na rożnie, ponieważ tracą swój tłuszcz. Polecam takie tłuściutkie mięso upiec w glinie. Ptaka nieoskubanego, tylko wypatroszonego, obmytego i posolonego, zalepia się w całości mokrą, trochę ugniecioną gliną. Grubość gliny musi być mniej więcej na 2-3 palce i oblepiony ptak powinien wyglądać jak nieforemna bryła. Co do gliny, jej pożądana konsystencja przypomina plastelinę. Jeżeli sztuka sama w sobie zawiera mało tłuszczu, nie bójcie się włożyć do środka nieco sadła, słoniny lub masła. Bryłę wkłada się do żaru – nie do ognia! Po upieczeniu (czas zależny od wielkości mięsa, odniosę się do tego w przepisach) rozbija się bryłę, która – pękając – oddziela przylepione do siebie pierze. Taka kaczka piecze się około 4h.

Osobiście bardzo przeszkadza mi „aromat” spalonych piór, którym przechodzi tak upieczone mięso. Dlatego ja akurat obieram ptaki z piór. Tutaj pojawia się jednak problem. Gładkie mięso ptasie oblepiane gliną nie dopieka się, bardzo szybko glina pęka i bryła się rozsypuje. Dlaczego? Ponieważ glinie brak elastyczności, której nadawały jej pióra! Dlatego też, gdy pieczemy oskubane/gładkie mięso, należy dodać do gliny trochę sieczki/słomy/trawy/igliwia. Dobrze też owinąć mięso liśćmi/ziołami i dopiero wtedy obtoczyć gliną.

Do pieczenia w glinie poleca się również ryby. Taka ryba musi być dość spora (po wypatroszeniu powinna ważyć przynajmniej 60 dag), należy więc wybierać sztuki większe i całe – odpadają dzwonki czy filety. W glinie doskonale udają się pstrągi, trocie, dorsze oraz wszystkie duże i tłuste ryby (węgorze czy flądry zdecydowanie musimy sobie odpuścić). Ryby z łuskami nie trzeba skrobać; skóra odejdzie z niej razem z gliną. Smak można wzbogacić ziołami – świeże listki nadadzą rybie lepszy aromat, niż suszone. Wkładamy je do środka wypatroszonej ryby. Razem z ziołami możemy włożyć przekrojone ząbki czosnku i kwaśne kwiaty tojeści pospolitej (również nasiona). Kilogramową rybę piecze się ok. 35 minut. A jak zabrać się do pieczenia w glinie, przedstawiliśmy Wam, Drodzy Czytelnicy, w poniższym filmie instruktażowym. Miłego odbioru i smacznego!

Tagged , .

Zielarka - praktyk. Animatorka kultury. Nauczyciel. Kucharz. Krzewi słowo zielone (zielarskie) na Uniwersytetach, w Szkołach i w Lasach. Założycielka „W Miejskiej Kniei”, współtwórczyni projektu Szkoła Rzemiosła Survivalowego. Jej pasją jest smaczna i dzika kuchnia. Z uwielbieniem studiuje historię kulinarną. Odtwarza dawne potrawy na historycznych eventach. Kobieta zaradna, nazywana w pewnych kręgach bushcraftowcem. Sama o sobie lubi mówić Człowiek Lasu. Naucza nie tylko zielonej kuchni, ale także wszystkiego co związane jest z obozownictwem: budowania schronień, szycia ubrań, tkania, uzdatniania wody, pozyskiwania jedzenia, tropienia, plecenia, strugania… Dla Leśnego Rzemiosła pisze o dzikiej, bushcraftowej kuchni i apteczce.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − 7 =